Novotný screenshot - portrét

V kolika letech je to ještě dítě, které je potřeba vytáhnout z vody a od kolika let už je to prostě čmoud, kterého bychom nechali utopit?

Ptá se: Pavel Novotný, novinář, zakladatel a bývalý šéfredaktor bulvárního webu eXtra.cz

Jak byste odpověděli na tuto otázku? Existuje nějaká hranice, kterou když někdo překročí, už si nezaslouží být zachráněn? A pokud existuje, jak to poznáme?  Jak je vidět ve videu, lidé mají na tuto otázku různé názory – a někteří se domnívají, že bychom pomáhat měli jenom dětem, protože dospělí uprchlíci už pro nás mohou být nebezpeční.

Když odhlédneme od morální rozměru věci ( nechat někoho utopit a nepomoci mu je nepřijatelné v jakékoliv situaci), pořád ještě je tu mezinárodní právo – podle toho má každý člověk na světě, který má odůvodněný strach o svůj život nebo je ve své zemi pronásledován, právo odejít do jiné bezpečné země a tam zažádat o azyl. Institut azylu, ukotvený v Ženevské konvenci z roku 1951, vznikl právě proto, že reagoval na podobnou situaci během druhé světové války, kdy se mnoho židovských uprchlíků také utopilo, mnoho států odmítlo uprchliky nechat se vylodit na svém území – a ti potom zemřeli v nacistických koncentračních táborech.

Možnost zažádat o azyl měla být jakousi “pojistkou” proti tomu, aby se situace neopakovala.

V současné době ovšem mnoho lidí skutečně na moři umírá – jenom v roce 2017 se ve Středozemním moři při pokusu dostat se do Evropy utopilo 1 316 lidí (k 15.5.2017) a celkem zemřelo při pokusu překročit hranice 1905 osob. Úmrtí jsou způsobená špatnými povětrnostními podmínkami a špatným technickým stavem člunů, které používají pašeráci, čluny navíc také bývají přetížené, nemají dost benzínu na celou cestu, jsou poškozené a nefunkční.

Nebezpečnou situaci ve Středozemním moři i jinde na světě sleduje projekt Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nazvaný Missing Migrants. Statistiky také sbírá a zveřejňuje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Na azyl samozřejmě nemá nikdo nárok – pokud žádost přezkoumá a zjistí se, že dotyčný nesplňuje podmínky udělení azylu, je možné ho vyhostit či deportovat zpět. Nepodat pomocnou ruku lidem v nouzi a neumožnit jim ani o azyl zažádat je ovšem nepřípustné v jakékoliv situaci a je docela jedno, zda se jedná o děti, dospělé nebo seniory.

Celý text Ženevské konvence: https://www.cervenykriz.eu/cz/mhp/konvence.htm

 

Odpovědět

Již 1167 lidí s námi souhlasí