19

Příběhy uprchlíků – lidé místo čísel

O uprchlících se v médiích nejčastěji referuje pomocí statistik. To má za následek dehumanizaci – přestáváme si uvědomovat, že za čísly jsou konkrétní lidé, stejní jako my. Sdělovací prostředky (včetně těch veřejnoprávních) mají tendenci psát o uprchlících jako o vlně, přílivu, jako o něčem, čemu je potřeba čelit. Pokud i Vy máte pocit, že bychom měli uprchlíkům vrátit tvář, můžete se o to pokusit prostřednictvím jejich příběhů. Kde takové příběhy najít? Vytvořili jsme pro Vás seznam zdrojů, ze kterých čerpat.

 

Internetová stránka Člověka v tísni nabízí šest příběhů lidí na útěku, 4 z Afghánistánu a 2 ze Sýrie. Například Nabil Alshwikh hovoří o svém osmnáctidenním zajetí, při kterém byl mučen elektřinou, o své cestě do exilu a o vděčnosti za azyl v Srbsku.

 

Velké množství rozhovorů se nachází na stránce Příběhy uprchlíků. Pořídili je dobrovolníci ze spolku We can. Můžeme zde nalézt Najiba z Afghánistánu, který hovoří o situaci ve své zemi původu a o tom, jak chce v Německu dostudovat ekologii.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Český rozhlas zpřístupnil reportáže mapující osud šesti Syřanů v bavorském Hofu v průběhu roku 2016. Jedním z nich je Okba, sledujeme jeho integrační proces, kdy se od dobrovolničení v místním domově důchodců dostane k práci v organizaci zařizující rekvalifikace pro přistěhovalce. Reportáže nabízejí také vhled do toho, jak se městečko sžívá s uprchlíky.

 

Reportér zpravodajského portálu aktualne.cz se po roce setkal s osobami, které poznal v roce 2015 na balkánské migrační trase. Články ukazují životy azylantů v jejich nových domovech v Nizozemsku, Belgii, Švédsku, Rakousku a Německu. Například sestry Maram a Gharam přicestovaly za svou rodinou do Švédska, prodávají v místním second handu, učí se švédsky a chtějí pokračovat ve studiu.

 

Britský deník The Guardian uveřejnil reportáž o cestě Syřana Hashema Alsoukiho do Evropy. Zachycuje jeho motivace (předejde rodinu, která poté za ním přicestuje pomocí institutu sjednocování rodin), jeho přípravu v Egyptě, samotnou cestu skrze centrální středomořskou migrační trasu a Evropu. Článek obsahuje interaktivní prvky, videa, mapy, informuje o migračních trasách a možnostech, které se lidem na útěku nabízejí.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Americký časopis The New Yorker natočil šestidílný dokumentární cyklus o rodině Shalhoubových ze Sýrie. Desetiminutové díly postupně ukazují cestu otce rodiny z tureckého Izmiru přes Atény do Amsterdamu, sjednocení rodiny a jejich nový život v Nizozemsku.

 

Fotoreportáž televizní stanice Al Jazeera zachycuje gambijského uprchlíka Malicka Jenga, jeho cestu do Evropy a pobyt v azylovém táboře.

 

Prestižní vědecký časopis Nature má na svém webu příběh geografa Mohameda Ali Mohameda, jež utekl před válkou ze Sýrie, dostal nabídku od svých kolegů z Německa a pokračuje zde ve svém výzkumu. Článek vysvětluje funkci center pomáhajících ohroženým vědcům.

 

Novinář americké rozhlasové stanice NPR zkontaktoval po půl roce uprchlíka, kterého doprovázel na jeho měsíc trvající cestě skrze Balkán. Nyní Monzer al-Omar žije v německém Dortmundu, byl sjednocen se svojí rodinou a vyřizuje si kvalifikaci k tomu být učitelem.

Odpovědět

Již 1122 lidí s námi souhlasí