ct-france-migrant-camp-calais-20161024

Německo zavádí novou legislativu, Dánsko potřebuje uprchlíky: dubnové aktuality z oblastí migrace a azylu

Turecko: Pokud nezrušíte vízovou povinnost, vypovíme dohodu o migraci

Dohoda EU-Turecko o vracení migrantů by mohla být vypovězena, pokud Evropská unie nezruší vízovou povinnost pro Turecko, nechal se slyšet ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu. Právě bezvízový přístup do Schengenu byl přislíben výměnou za omezení migrační trasy vedoucí z Turecka do Řecka. Vztahy mezi EU a Tureckem se podstatně zhoršily před Tureckým referendem o  pravomocích prezidenta. Německo a Nizozemí zakázalo kampaně ve svých zemích, za což byly prezidentem Erdoganem obviněni z nacistických praktik.

http://www.reuters.com/article/us-turkey-eu-migrants-idUSKBN17G0RX

Během Velikonoc bylo ve Středomoří zachráněno téměř 8 300 uprchlíků

Ve dnech 14. – 16. dubna byla ve Středozemním moři záchranáři poskytnuta pomoc přibližně 8 300 uprchlíkům. Ti se většinou plavili na nebezpečných gumových člunech. Nejvíce z nich zachránila maltská nevládní organizace Migrant Offshore Aid Station, do svých lodí nabrala 1 800 osob a po naplnění kapacity dozorovala na dalších 1 000. Více než  1 400 lidem asistoval Frontex, agentura Evropské unie střežící vnější hranice Schengenského prostoru. Nejméně 8 lidí zahynulo.

http://www.aljazeera.com/news/2017/04/8300-asylum-seekers-rescued-mediterranean-170417155412020.html

Evropská komise vyzývá členské státy k navýšení počtu přesídlení

Evropská komise zveřejnila nejnovější počty uprchlíků relokovaných v rámci Evropské unie – relokace se týká uprchlíků, kteří nyní čekají v táborech v Itálii nebo v Řecku. Podle Komise byl učiněn mírný pokrok v provádění přesídlování podle mechanismu přijatého v červenci 2015, počty ale stále nejsou dostatečné. V nejlepším měsíci za celou dobu fungování mechanismu (březen 2017) bylo relokováno 2 465 osob, podle Komise by bylo potřeba 4 500 měsíčně. Česká republika se mechanismu neúčastní, z 2691 požadovaných přesídlení Radou EU jich bylo provedeno 12.

http://www.statewatch.org/news/2017/apr/eu-com-11th-report-relocation-com-212-17-prel.pdf

UHNCR: Zastavte transfery uprchlíků do Maďarska

Úrad Vysokého komisaře OSN (UHNCR) pro uprchlíky vyzývá evropské státy k dočasnému zastavení všech transferů uprchlíků do Maďarska podle tzv. Dublinské dohody. Tato dohoda určuje u každého uprchlíka na základě několika kritérií (místo vstupu do Evropy, rodinné vazby atd.), ve které zemi se bude projednávat jeho žádost o azyl. UHNCR tak reaguje na povinné detence všech žadatelů o azyl a špatné zacházení s uprchlíky v Maďarsku. Server Budapest Beacon například nedávno informoval, že Uprchlíci v maďarském táboře Kiskunhalas přestanou na konci dubna dostávat dávky jídla a příspěvky na jídlo.

http://www.unhcr.org/news/press/2017/4/58eb7e454/unhcr-urges-suspension-transfers-asylum-seekers-hungary-under-dublin.html

http://budapestbeacon.com/featured-articles/hungary-will-cease-providing-kiskunhalas-asylum-seekers-food-end-april/46180

Libye: peníze z EU a trh s otroky

Svěřenecký fond EU pro Afriku nově bude spravovat 90 milionů eur určených ke stabilizaci situace migrantů v Libyi. Peníze pro Libyi je prvním z opatření Maltské deklarace z února letošního roku, která má zásadně omezit centrální středomořskou migrační trasu. Peníze mají posloužit na vybavení detenčních center, na „asistenci migrantům“ spočívající v informování uprchlíků o rizicích cesty a o alternativních možnostech (včetně návratu do země původu), na zlepšení úřadů a posílení místní ekonomiky.

Situace migrantů v Libyi je ovšem velmi problematická – podle svědectví zaznamenaných Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) otevřen trh s otroky. Přeživší popsali, jak upadli do zajetí při převádění pašeráky, byli odvezeni na „náměstí nebo parkoviště“ a prodáni na otrockou práci. Z otroctví je poté museli vykoupit příbuzní. Podobnou zkušenost má podle IOM mnoho uprchlíků pobývajících v jižní Itálii.

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-951_en.htm

https://www.theguardian.com/world/2017/apr/10/libya-public-slave-auctions-un-migration

Dánsko: data ukazují, že ekonomika potřebuje migranty

Dánské ministerstvo financí zveřejnilo studii, ze které vyplývá, že dánská ekonomika by potřebovala migranty a uprchlíky – a že současná anti-imigrační politika zemi spíše škodí.

https://www.dailysabah.com/europe/2017/04/21/danish-anti-immigration-politics-hurting-national-economy-denmarks-finance-ministry-data-shows

Německo: nová integrační legislativa

Práva a povinnosti pro každého – tak charakterizuje Angela Merkel návrh vládnoucí koalice na nová pravidla pro migranty a uprchlíky. Nově příchozí budou procházet kurzy jazyka i integračními kurzy, měla by také vzniknout nová pracovní místa a naopak zaniknout bariéry, které nyní migrantům ve vstupu na pracovní trh brání. Pokud by se ale někdo z nové příchozích nemohl kurzů účastnit, hrozí mu postihy a bude omezena také možnost pohybu migrantů uvnitř Německa a rozšiřuje pravomoci tajných služeb.

http://www.bbc.com/news/world-europe-36048397

Dětští uprchlíci ve Francii čelí každodennímu násilí a vykořisťování, upozorňuje UNICEF

Děsivé zkušenosti nezletilých uprchlíků v táboře Grande-Synthe na severu Francie zachycuje nejnovější report organizace UNICEF. Cituje výpovědi mladých lidí, kteří čelili vyhrožování, násilí, sexuálním obtěžování i ozbrojeným útokům.

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/child-refugees-migrants-dunkirk-calais-france-unicef-people-trafficking-smugglers-a7689051.html

Jedna odpověď

  1. Honza

Odpovědět

Již 1167 lidí s námi souhlasí