vlcsnap-error343

Kdybyste museli utéct z domova, jakých 5 věcí byste si sebou vzali?

Ptá se: Iva Pazderková, herečka a moderátorka, hvězda stand-up comedy jako “Blbá blondýna”

Bibli, mobil nebo manželku? Inspiraci k tomu, co si vzít s sebou, můžete nabrat od současných uprchlíků. Britský deník The Guardian nafotil syrské rodiny v jordánských a libanonských táborech s tím, co si odnesly ze své domoviny. Často to jsou klíče od domova, který musely opustit, a oficiální doklady, které jim většinou k ničemu nejsou. Ve fotogalerii na webu deníku The Telegraph ukazují uprchlíci ze Sýrie a Afghánistánu například nabíječku na mobil, prsten, inzulin nebo deku. Mnoho příběhů uprchlíků a jejich osobních předmětů jsou v interaktivní internetové stránce What Would You Carry.

Reprezentativní představu si člověk může udělat na základě fotografií Toma Kiefera. Kiefer dělal přes deset let správce celního úřadu na mexicko-americké hranici a denně přišel do kontaktu s předměty, které byly zabaveny migrantů bez dokladů. Po opuštění zaměstnání začal tyto předměty různě aranžovat a fotografovat. Ve galerii magazínu The New Yorker tak najdeme fotky složené ze stovek toaletních papírů, plastových flašek, zubních past, růženců a podobně.

Mnoho lidí při sledování migrační vlny v roce 2015 překvapilo, že syrští uprchlíci s sebou často mají smartphone. Tento dnes již poměrně levný kus elektroniky pro ně představuje zásadní prostředek k udržování kontaktu s rodinou. Také je zdrojem informací na obtížné cestě, migranti si vyměňují informace na sociálních sítích, poskytuje mapu. Syřan Firas popisuje situaci, kdy lodi ve Středozemním moři najednou přestal fungovat motor, uprchlíci byli pomocí GPS schopni zjistit svoji polohu a zavolat si pomoc.

 

Odpovědět

Již 1167 lidí s námi souhlasí