vlcsnap-error890

Kdyby byla v Čechách válka, do jaké země byste utekli?

Ptá se: Dominik Feri, politik, člen TOP09, radní města Teplice a nejmladší radní v ČR, autor knihy “Tak jsme lajkovali”

Podle čeho si vybíráte, kam pojedete na dovolenou? A kam byste jeli, kdybyste věděli, že už se nikdy nebudete moct vrátit? Někteří z nás na východ. Většina na západ. Kam ve skutečnosti utíkají lidé, kteří museli opustit svůj domov a neví, kdy a zda vůbec se budou moct vrátit?

Zemí s největším počtem uprchlíků je Turecko, které hostí 2,5 milionů azylantů, především Syřanů, následuje Pákistán (1,6 milionu) a Libanon (1,1 milionu). V zemích Evropské unie momentálně pobývá 1,3 milionu uprchlíků, v České republice to je 3 644 osob. Pokud bychom tato čísla vztáhli k celkové populaci, tak zjistíme, že uprchlíci tvoří jednu šestinu obyvatel Libanonu, 0,2 % obyvatel Evropské unie a 0,03 % obyvatel České republiky.
Celkem 56 % všech uprchlíků na celém světě hostí 10 zemí světa. Nejedná se ale o bohaté země, které by si to, lidově řečeno, mohly dovolit – tyto země tvoří pouze 2,5 % světové ekonomiky. Jsou mezi nimi i velmi chudé země, jako je například Etiopie (736 tisíc uprchlíků) nebo Keňa (553 tisíc uprchlíků). Bohatší evropské země, Austrálie nebo Spojené státy jsou pro uprchlíky velmi těžce dosažitelné z důvodu nebezpečné cesty a obtížného získání statusu azylanta. Organizace Amnesty International proto přímo obvinila bohaté země z absence solidarity s chudšími zeměmi, které nesou následky náporu uprchlíků.

Z České republiky naštěstí nikdo v současné době utíkat nemusí. V období komunistické totality Čechoslováci utíkali především do Německé spolkové republiky, Spojených státu a Austrálie.

Zajímají vás další čísla?
http://www.unhcr.org/figures-at-a-glance.html
http://data.worldbank.org/indicator/SM.POP.REFG?year_high_desc=true
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120125520
http://www.aljazeera.com/news/2016/10/ten-countries-host-world-refugees-report-161004042014076.html

Komentářů

  1. Valkó Ladislav
    • Tomáš Fiala
  2. Karel Špirk
  3. Karolina
  4. Oto Kosta
  5. Oto Kosta
  6. Kubik
  7. jeep

Odpovědět

Již 1167 lidí s námi souhlasí