vlcsnap-error097

Co byste dělali, kdyby vypukla válka?

Ptá se: Petra Nesvačilová, herečka a dokumentaristka, která se proslavila rolí ve filmu Pusinky a následně vlastním úspěšnou dokumentárním tvorbou – především filmem Zákon Helena.

Evropě se válka už více jak půlstoletí vyhýbá, ale pro mnoho jiných částí světa to bohužel neplatí.  Aktuálně v roce 2017 probíhá na světě minimálně 29 ozbrojených konfliktů, při kterých umírají civilisté – takže je možné je definovat jako válku.

Největším ozbrojeným konfliktem je v součanosti válka v Sýrii – v roce 2016 zemřelo v Sýrii odhadem až 60 000 lidí, v roce 2017 pak zatím 7 681 osob (podle organizace Syria Observatory of Human rights), jenom o něco málo méně krvavým konfliktem je dlouho se táhnoucí válka v Afghánistánu (která měla v roce 23,539 obětí, podobně jako válka v Iráku). Není proto s podivem, že právě oblast Blízkého východu produkuje vysoké množství uprchlíků.

Mezi 5 nejnebezpečnějších konfliktů na světě co se týče úmrtí civilistů ale patří například i boje drogových gangů v Mexiku – ty usmrtily v roce 12 224 osob.

Co ale lidé skutečně dělají, když přijde válka? Odchod ze země a úděl uprchlíka je obvykle až tou úplně poslední “volbou” – většina lidí se snaží co nejdéle zůstat doma a vést normální život. Mnoho lidí také zůstane ve své vlastní zemi, ale musí odejít do oblasti, která je bezpečnější – podle mezinárodního práva tak spadají do kategorie tzv. vnitřně přesídlených osob. Těch je na světě skoro 40 milionů, například v Sýrii je vnitřně přesídlených obyvatel asi 7, 6 milionu podle UNHCR.

Jak vidíte ve videu, i většina z nás by volila tuto možnost – lidé by se chtěli schovat někde, kde to znají a cítí se v bezpečí (třeba na chalupě, kam mnoho z nás utíkalo před realitou i během minulého režimu). Naštěstí ale v České republice válka není a ani nám nehrozí – i proto pro nás může být složité vcítit se do kůže těch, pro které je každodenní realitou v jejich domovské zemi.

Zajímá Vás víc?

 

Odpovědět

Již 1167 lidí s námi souhlasí