Dyk screenshot

Co by Vás donutilo uprchnout z České republiky?

Ptá se: Vojta Dyk, herec a muzikant, frontman kapely Nightwork a zpěvák B-side Bandu

Důvodů k odchodu z rodné země může být spoustu – práce, láska nebo třeba nutnost. Do Evropy přichází mnoho lidí, které z jejich rodné země vyhnala válka. A co my – proč a za jakých podmínek bychom byli ochotní Česko opustit? Politická situace nebo třeba zamilovanost – to jsou odpovědi, které dostal Vojta Dyk.

Za jakých okolností by jiné státy měly povinnost se o nás postarat? Ženevská konvence jasně definuje důvody, pro které může být někdo uznán uprchlíkem –  pronásledování z důvodů rasových, náboženských nebo národnostních nebo z důvodů příslušnosti k určitým společenským vrstvám nebo i zastávání určitých politických názorů. Obecně ale v současné době nejvíce lidí donutil uprchnout z rodné země válečný konflikt –  ze Sýrie uprchlo před občanskou válkou 4 872 585 osob. Někde je válka ještě doplněna dalšími faktory, jako v případě Jemenu, kde kromě ozbrojeného konfliktu vypukla epidemie cholery a zemi akutně hrozí hladomor. Sílící humanitární katastrofa tak ze země vyhnala více než 185 tisíc lidí.

Do Evropy za rok 2016 připlulo po tzv. centrální středomořské trase také třeba  20 718 Eritrejců a Eritrejek. Ti utekli před místní vojenskou službou, kterou režim zneužívá na otrockou práci a není nijak časově ohraničená.

Podle platných pravidel ale nemají nárok na azyl tzv. ekonomičtí a klimatičtí migranti., Uznáváni nejsou ekonomičtí a klimatičtí migranti. Je Filipínka cestující za prací, aby uživila rodinu, uprchlice nebo „ekonomická migrantka“? Nikdo konkrétní ji nevyhání, na druhou stranu chudoba ohrožuje její blízké. Lidé v některých rozvojových zemí jsou zcela závislí na podpoře svých příbuzných migrantů, právě třeba na Filipínách. Stejně tak třeba z Bangladéše utíká mnoho lidí kvůli obrovské chudobě způsobené suchy, povodněmi a klimatickými výkyvy, které ničí možnost obživy.

Informace o tom, proč lidé opouštějí své rodné země, najdete třeba tady:

 

Komentářů

  1. Marek Xara Quarda
  2. T.
  3. Petr
  4. A.
  5. Martin

Odpovědět

Již 1167 lidí s námi souhlasí