MSF152038

Absence bezpečných a legálních cest vede k častějším úmrtím migrantů, shrnují reporty UNHCR a Lékařů bez hranic

V únoru vyšly dva reporty popisující následky restriktivních politik Evropské unie proti migraci. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Lékaři bez hranic (MSF) v nich vykreslují situaci, ve které jsou lidé hledající azyl  pro nedostatek legálních možností vstupu do EU odkázáni na pašeráky a čím dál nebezpečnější migrační trasy. Reporty vycházejí v době, kdy se rok po uzavření tzv. Balkánské trasy projednává omezení centrální středomořské cesty, která vede ze severní Afriky do Itálie.

 

Report UNHCR „Zoufalé cesty“ uvádí statistiky migrace do Evropy za rok 2016 a jejich souvislosti. Po podepsání dohody EU-Turecko se hlavní migrační trasou stala centrální středomořská cesta. Na této trase výrazně stoupla úmrtnost – z 2 913 za rok 2015 na 4 578 v roce 2016. V přepočtu to je jedno úmrtí na 40 osob, které dosáhnou Evropy. Podle UHNCR je potřeba vytvořit více legálních příležitostí k tomu dostat se do Evropy, především zavést efektivnější systém sjednocování rodin (family reunification), protože velká část migrantů se snaží dostat ke svým rodinám.

Report je dostupný zde:  http://www.unhcr.org/58b449f54

 

Lékaři bez hranic ve své zprávě vycházejí ze svědectví více než 100 Eritrejců – uprchlíků zachráněných touto organizací. Každý z nich se buď přímo stal obětí, nebo byl svědkem násilného jednání. Každý ze zpovídaných se v určité fázi své cesty stal rukojmím pašeráků. Každá zpovídaná Eritrejka se buď stala obětí znásilnění, nebo zná někoho, kdo byl znásilněn. MSF uvádí, že uprchlíci z Eritreje si byli vědomi rizik cesty, ale „považovali ji za jediný způsob, jak nalézt bezpečí a ochranu“.

Report je dostupný zde:  http://www.msf.org/sites/msf.org/files/msf-eritreareport.pdf

 

„Je nezbytné, aby EU, členské státy a ostatní vlády poskytly cesty k bezpečí a ochraně pro Eritrejce a další osoby utíkající před ozbrojenými konflikty a perzekucí. Snahy zvládnout migraci by neměly vést k převádění odpovědnosti za ochranu hranic na nebezpečné země nebo podmiňovat financování humanitární pomoci omezením migrace,“ zdůraznil ředitel Lékařů bez hranic Arjan Hehenkamp.

Odpovědět

Již 1122 lidí s námi souhlasí